Wymienniki alu-krzem czy stalowe?

Wymienniki alu-krzem czy stalowe?

Od dawna znana jest dyskusja na temat praktyczności stosowania wymienników wykonanych ze stopu aluminiowo-krzemowego w porównaniu do stalowych. Jedno i drugie rozwiązanie posiada wady i zalety, z których warto zawczasu zdać sobie sprawę. Czy należy wybrać wymienniki alu-krzem czy stalowe, ta decyzja nie będzie łatwa, dlatego zachęcamy wszystkich do zabrania głosu w komentarzach. 

Wymienniki alu-krzem czy stalowe?

Z góry informujemy, że nie damy tu jednoznacznej odpowiedzi na postawione w tytule pytanie. Należy jednak wskazać na kilka faktów, które czasami umykają znawcom tematu, a mogą okazać się istotne.

Słowem kluczowym całego sporu jest korozja. Sprawa przedstawia się następująco: stop aluminiowo-krzemowy jest znacznie bardziej podatny i rdzewieje szybciej. Wymiennik może zostać osłabiony i w wyniku tego pęknąć. Nie jest jednak prawdą, że wymienniki stalowe są znacznie bardziej wytrzymałe. Faktycznie stal koroduje słabiej i to znacznie, jednak wymienniki z tego metalu zbudowane są z wielu zespawanych ze sobą fragmentów, przez co posiadają słabe punkty. Wymienniki alu-krzemowe budowane są z odlewów, które nie posiadają słabszych punktów.

Reasumując, wymienniki alu-krzem całe korodują mocno, natomiast stalowe są słabsze na spawach i mogą w tych miejscach pękać. A jakie jest wasze zdanie?

Jedno i drugie rozwiązanie posiada wady, oba warto zabezpieczyć za pomocą inhibitora korozji.

Sentinel X100

inhibitor korozji

 

Zostaw odpowiedź